Tryskanie skleneným abrazívom

Či už ste reštaurátorom vozidiel alebo súkromným zberateľom, je možné, že budete v určitom okamihu vyžadovať tryskanie skleneným abrazívom (sklenenou balotinou).

Tryskanie sklenenými časticami spôsobuje, že nežiaduce povrchové úpravy odchádzajú. Možno ju pomerne široko využívať naprieč všetkými druhmi obnovy vozidiel, ale aj budov.

 piskovani sklem1

Ako funguje čistenie sklenenými časticami?

Sklenená balotina sa musí najprv naplniť do zásobníka zariadenia, či už do pieskovacieho boxu alebo do mobilnej pieskovačky. Pomocou kompresora sú sklenené častice poháňané vysokou rýchlosťou, ktorá spôsobuje intenzívne trenie častíc s povrchom a odstraňuje tak napríklad farbu alebo nátermi. Sklenené častice sa však počas čistenia rozpadnú, že pri čistení tvrdého dreva môže odstrániť malú vrstvu povrchu.

 pískování sklem2_1

Aké sú klady a zápory v porovnaní s inými abrazívami?
Tryskanie sklenenú balotinou poskytuje jednu z najsilnejších čistiacich metód, takže Vám zľahčí prácu s radom úprav. Jedná sa o jednu z lacnejších metód, kedy sklenené častice sú recyklovateľné a ide ich jednoducho zlikvidovať.

Sklo má však jednu veľkú nevýhodu. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o agresívny metódu, môže samotné množstvo výsledného trenie spôsobiť tepelné poškodenie a deformáciu pri použití na tepelne citlivých povrchoch.

Použitie sklenené balotiny
Pokiaľ ide o reštaurovanie vozidiel, obvykle sa používa sklenené abrazivo na čistenie náteru, výplne a hrdze. Avšak dôležité rozhodnutie, či sklenenú balotina použiť alebo nie, by malo byť ovplyvnené typom súčiastky a materiálom, z ktorého je vyrobená.

Pre reštaurovanie budov používame tryskanie sklom na čistenie náterov a grafitov z tvrdých tehál a z drevených trámov. Môže byť použité aj na kov, betón či malé súčiastky.

graffity1