Ukážka pieskovanie

Medzi najznámejšie a najefektívnejšie metódy úpravy kovov a ďalších materiálov patrí tryskanie, čiže pieskovanie - otryskávanie je vykonávané prúdom piesku (alebo iného abrazívneho materiálu), ktorý je poháňaný stlačeným vzduchom. Teda pieskovanie neodmysliteľne patrí potreba výkonného kompresora, bez ktorého sa pri práci ako s injekčnú alebo tlakovou kabínou nezaobídete.

Pre prácu v uzavretom priestore, ako je napríklad pieskovací box sa odporúča používať kvalitné abrazívne materiál - ako je napríklad korund, oceľová drť a podobne, tento materiál sa dá potom použiť opakovane. Avšak nie každé abrazívum sa hodí pre všetky pieskovačky a už vôbec nie pre každý povrch (napríklad oceľovej drť nie je vhodná pre injektorové pieskovačky a mäkké povrchy, pretože by došlo k ich poškodeniu). Dá sa povedať, že výber správneho abrazívneho materiálu je viac ako polovica úspechu pieskovanie. Pre veľmi jemné práce sa odporúča predovšetkým organické abrazívum, a to napríklad drvina škrupín vlašských orechov, kukuričný granulát, škrupiny vajíčok a ďalšie.

stažený soubor (7)20191221_11170920191221_092550

Čo všetko je možné pieskovať?

Môže sa zdať, že sa pomocou pieskovanie odstraňuje iba hrdzu z kovových predmetov, ale nie je tomu tak. Pieskovanie je možné použiť na všetky známe materiály, ako je - drevo, sklo, plast, minerálne stavebné materiály a mnoho ďalšieho. Pomocou pieskovanie môžeme pripraviť povrch pred lakovaním, ale tiež ho využiť na konečnú úpravu predmetu ako je trebárs matovanie skla alebo nerezu.

20191223_14102020191229_152855