Renovácia a čistenie drevených povrchov pieskovaním je stále obľúbenou metódou, ako dať drevu nový a svieži vzhľad.
Prečo pieskovať drevo?
Tak ako každý materiál, a predovšetkým materiál prírodné, drevené povrchy rýchlo podliehajú skaze. Najčastejšie problémy môžu byť staré a zašlé nátery, znehodnotená štruktúra dreva, alebo povrch znečistený nečistotami. Pamätajte na to, že pred čistením technológií pieskovanie je ešte mnoho iných menej agresívnych postupov, ktoré možno na čistenie použiť.
Výhody pieskovanie
Predovšetkým u väčších plôch alebo zložitých tvarov a zle prístupných miest je pieskovanie neoceniteľné. Ďalšou výhodou je jednoznačne rýchlosť a v niektorých prípadoch aj ekonomická stránka projektu.
Medzi nevýhody patrí určite väčšie prašnosť, v zle dostupných miestach horšie mobilita pískovaček. Asi najväčším problémom u pieskovanie dreva je štruktúra pieskovaného povrchu. U dreva sa stretávame so zvláštnou situáciou, kedy leta, ktorá má každý krásny drevený predmet, nás dokážu pri pieskovaní veľa potrápiť. Každá časť dreva nemá rovnakú tvrdosť, a preto môže dochádzať k hlbšiemu a nerovnomernému propískování niektorých častí kresby povrchu. V praxi potom nie je povrch hladký, ale viac plastický a kopíruje leta. Problém robia tiež nerovnomerné zvyšky farieb, ale o tom zasa v ďalšom článku.
S pieskovaním drevených plôch a predmetov sa stretávame ako dodávatelia pískovaček často. Jedná sa o veľmi obľúbenou metódu, ako drevo vyčistiť. Čistenie dreva môžeme deliť do dvoch kategórií.
Jednej by sa dalo hovoriť priemyselné, kam spadajú určite veľké drevené konštrukcie, drevené trámy a iné drevené plochy u ktorých je veľká rozmerová náročnosť a toľko sa nezameriavame na štruktúru výsledného pieskovaného povrchu.
Druhou kategóriou budú predmety, ktoré vyžadujú jemnejšie prístup, ako je napríklad pri reštaurovanie, pieskovanie nábytku alebo iných drevených doplnkov.
Pri pieskovanie veľkých plôch sa môžeme baviť o pieskovanie, ktoré sa podobá pieskovanie iných materiálov. Používajú sa často výkonnejšie stroje z rady Premium. Tieto stroje odporúčame vyberať s ochranným odevom. Prémiová rada pískovaček sa vyznačuje väčším výkonom a väčšou variabilitou možného príslušenstva a výbavy. Ako abrazívum je možné používať napríklad jemnú oceľovú trosku.
S jemným pieskovaním drobnejších a cennejších predmetov je to iné. Všeobecne pieskovanie vytvára inú štruktúru povrchu, a preto je potrebné dbať na vhodný výber abrazíva ako je napríklad Soda bicarbona, Sklenená balotina. Tiež odporúčame strážiť tlak pieskovačky. Pri pieskovanie postupujeme pozvoľne a postupne dávame hrubšia abrazivo s väčším tlakom. Na tieto práce môže byť vhodná napríklad Pieskovačka Procarosa PROFI28 alebo Procarosa PROFI20-II.
Postup pre pieskovanie:
- Naplňte zásobník vybraným abrazívom
- Spustite kompresor a nechajte nádrž dostatočne natlakovať
- Používajte krátke intervaly a nastavte si nízky tlak
- Postupne tlak zvyšujte, kým nebudete s tým, ako drevo vyzerá spokojní
Pár kúskov a bude z vás profesionál. Po pieskovanie je ešte dobré povrch naimpregnovať vhodným náterom - vďaka tomu zaistíte dlhú životnosť materiálu a ochránite ho pred vonkajšími vplyvmi.