Metody tryskání pro letecké projekty

Tento článok je určený pre všetky letecké nadšencov! Iste ste si všimli, že sa dajú obnoviť automobily, bicykle, lode i budovy. Tu nájdete metódy, ako obnoviť, vyčistiť a zreštaurovať lietadlá.

Metóda tryskanie sódou je vynikajúci spôsob čistenie všetkých druhov letových prostriedkov vzhľadom k minimálnemu riziku poškodenia teplom.

 letadla 2

Aké typy lietadiel ide obnoviť?

Zvyčajne je pieskovanie používané na jednomotorových či dvojmotorových lietadlách, ktoré vyžadujú holé kovové alebo laminátové čistenie. Väčšina lietadiel, ktorí sú obnovované, majú pevné krídla, ale určite sa dá pracovať aj na vrtuľníkoch.

Ktoré metódy čistenia sú najužitočnejšie pre letecké projekty?
Tryskanie sódou je nad rámec najužitočnejší spôsob čistenia povrchových úprav z karosérie lietadla a komponentov. Použitie iných metód tryskanie môže viesť k riziku poškodenia tenkého plechu alebo dokonca poškodenie vnútri konštrukcie lietadla. Tryskanie sódou je jedným z najjemnejších metód tryskanie okolo a je neuveriteľne univerzálny pre väčšinu typov obnovy vozidiel.

 pískování letadel

Oceľ, hliník a sklolaminát sú bežne materiály v leteckom priemysle, ktoré možno bezpečne čistiť tryskaním sódou. Všeobecne sa sóda používa na čistenie trupov, krídel, kokpitov a podvozkových plôch.

Neodporúčame čistenie vrtuľou alebo lopatiek rotora. Čistenie sódou je veľmi jemné a je nepravdepodobné, že by spôsobilo problém, ale vzhľadom k veľmi malej šancu na poškodenie alebo oslabenie by sme to radšej neriskovali!

 letadla

Kde vykonať čistenie?
Čistenie sa väčšinou vykonáva v účelovej kabíne na tryskanie sódou. Väčšie projekty je možné vykonávať najlepšie vonku v odľahlej oblasti. Napríklad sa dá skvele pracovať za hangáre na tichých letiskách. Samozrejme so zvolením majiteľa letisko.

Rady pre čistenie lietadiel
Pokiaľ hodláte lietadlo po otryskanie natierať, uvedomte si, že proces čistenia zanecháva jemnú vrstvu uložených kryštálov sódy na vyčistenom povrchu. Táto vrstva musí byť umytá vodou pred nanesením farby, inak správne nepriľne k povrchu.

Pokiaľ hodláte vyčistiť vnútorné súčasti motora alebo mechanických častí, odporúčame, aby boli tiež vyčistené sódou. Ak budete umývať kovy, ktoré sú náchylné ku korózii, vždy nezabudnite okamžite dôkladne vysušiť.