Aké vybrať abrazivo na pieskovanie

Túto otázku nám zákazníci kladú takmer pri každom nákupe pieskovacieho zariadenia. Tento článok by Vám mal iba rámcovo pomôcť s výberom toho najvhodnejšieho abrazívneho materiálu. Dnes je na slovenskom trhu abrazívnych materiálov nepreberné množstvo a vďaka častému importu z Číny sú aj zaujímavejšie materiály za relatívne dostupné peniaze. Preto je možné viac skúšať a dosiahnuť tak na čo najlepšiu produktivitu práce.

Pri tryskanie sa hovorí, že vhodne vybrané abrazívum je viac ako polovica úspechu. Ďalšia polovicou je vhodná kombinácia trysky, tlaku vzduchu a vhodného pieskovacieho zariadenia. Správna voľba tryskacieho materiálu je zásadným faktorom, ktorý ovplyvňuje konečný výsledok práce a jej ekonomickú stránku.

- Veľa všeobecne sa abrazívne materiály líšia hrubosťou, tvrdosťou a cenou.

- Podrobnejšie je to potom tvarom zrna, hrubosťou od - do, pevností zrna, prašnosťou a hustotou.

Skúška pred každým väčším projektom:

Radíme našim zákazníkom na začiatok vždy objednať rôzne abrazíva a rôzne hrubosti. Ideálne je si urobiť pred začatím každých väčších prác testovacie pieskovanie, kde zistíte, v akom nastavení Vám Pískovačka a piesok budú dávať najväčší produktivitu. Zároveň ale varujeme pred extrémne tvrdými abrazívami, ktoré majú síce veľký abrazívny účinok, ale tiež zásadne znižujú životnosť častí pieskovacieho zariadenia, kde sa dostávajú do kontaktu so zariadením.

- Varovanie - kremičitý piesok: práca s abrazívom, ktorý produkuje kremičitý prach, spôsobuje vážne respiračné ťažkosti. Samozrejme je veľa ľudí, ktorí to prehliadajú, ale v dnešnej dobe sa predáva ekologicky nezávadný piesok, ktorý nemá tak vážny zdravotný dopad.

- Veľkosť zrna abrazívneho materiálu (zŕn) by mala vždy udávať veľkosť trysky pre správny chod tryskanie.

Univerzálny abrazivo by mohol byť napríklad prírodný granát:

Jeho použitie je vhodné ako v mobilných pískovačkách, tak v pieskovacích boxoch. Jedná sa o 100% ekologickú a prírodné surovinu. Vďaka širokému rozpätiu veľkostí zrna je využiteľný pre mnoho aplikácií - špeciálna čistenie za sucha i mokra, tryskanie a rezanie vodným lúčom. Hlavné charakteristickou vlastnosťou prírodného granátu je vysoká tvrdosť a pevnosť. Má veľmi nízku drobivosť a vysokú relatívnu hmotnosť. Vďaka všetkým spomínaným vlastnostiam zaisťuje relatívne bezprašný proces tryskání.Vzhledem k nízkej drobivosti a vysokej pevnosti možno tento granát použiť opakovane, vďaka čomu dochádza k zníženiu nákladov na spotrebovaný materiál.

Jednotlivé vlastnosti abrazívnych materiálov nájdete tu - Abraziva

Čo je to triedenie podľa MESH a normy FEPA? Ukážka prevodných tabuliek.

Přírodní granát_Garnet

Převodní tabulka

TLAKOVÝ TYP

Klady tlakového systému sú jednoznačne vo väčšom možnom použití abrazívnych materiálov, s ktorým dokáže box pracovať. Často sa používajú hrubá a ťažká abrazíva, alebo aj naopak jemnejší materiály.

2691-1_piskovaci-box-procarosa-990-l-tlakovy

 

Injektorový TYP 


Tieto pieskovačky pracujú prevažne s ľahšími abrazívami. Často s balotinou, sódou alebo kremičitým pieskom. Rozdiel od tlakovej pieskovačky je predovšetkým v spôsobe pohonu médiá, a to podtlakom hadicou do injektorové pištole.

104-8_foto8-piskovaci-box-procarosa-profi420_1