Vyberáme autozdvihák

nizkozdvizny-zvedak-2700-kg

Výber autozdvihák čaká takmer každého, kto sa venuje opravám alebo iným prácam na vozoch. Vo väčších dielňach sa jedná o nepostrádateľného pomocníka, ktorý v dielni zastane zásadné prácu. Pre tento prípad sa vám pokúsime spísať všeobecný postup pri výbere zdviháka.

Tak ako je to u mnohého, tak i trh s autotechnikou sa od 90 rokov posúva míľovými krokmi vpred. Za čias minulého režimu, sa tu vidí; pár zdvihákov od jedného alebo dvoch českých výrobcov. Dnes je trh doslova zaplavený všetkým možným.

Zdvíhacích zariadení je toľko, že aj človek, ktorý sa v tomto odbore pohybuje, nemá takmer šancu rozoznať dobrú ponuku od tej zlej. Je mnoho rôznych noviniek, nových zdvíhacích konštrukcií a nápadov, rôznych akcií alebo sa dokonca rozdávajú zdviháky zdarma za odbery.

Toto bývajú často prvé signály, že sa nejedná o tú najlepšiu ponuku. Zdviháky v podobných akciách bývajú umelo nadhodnotené a často sa jedná o nakupovať to najlacnejší tovar z Číny.

Každé zdvíhacie zariadenia - jednosloupové zdviháky, dvojstĺpové, štvorstĺpové, nožnicové zdviháky majú svoju priemernú cenovú hladinu, ktorú po chvíli hľadania na internete nájdete. Cena sa dá brať ako hrubý odhad kvality výrobku.

 

Akú vybrať konštrukciu zdviháka?

Konštrukciou je toľko, že je takmer nemožné všetky prejsť a popísať ich klady a zápory. V zásade svoj výber zamerajte na to, čo najviac využijete, aký máte rozpočet a čo vám dovolí vaše priestory. Dvojstĺpovej zdviháky sa dajú všeobecne označiť asi za najuniverzálnejší možnosť, ale nemusí vyhovovať každému. Ten, kto sa živí lakovaním, lepením fólií alebo robí klampiarske práce, bude hľadať nožnicový zdvihák. Na meranie geometrie kolies sa často dodávajú zdviháky s pozdvihom, či už nožnicové alebo štvorstĺpové. Jednosloupové zdviháky vídame v dielňach, kde sú menšie priestory.

 

Záverom teda: vyberajte zdvihák najskôr podľa rozpočtu, ďalej vyberajte vhodnú konštrukciu zdviháka, premýšľajte nad využiteľnosťou zdviháka do budúcnosti a na koniec hľadajte toho najvhodnejšieho dodávateľa. Viac informácií nájdete tu.

zvedaky