Ako vybrať dvojstĺpový zdvihák

 

Ako vybrať dvojstĺpový zdvihák:

Tento článok by mal pomôcť ľuďom, ktorí začínajú so servisom a nevedia si s výberom zdviháka rady. Dvojstĺpovej zdviháky už dávno nie sú len o pár talianskych modeloch, ktoré sa líšili nosnosťou alebo pohonom (kardan a reťaz). Dnes je doba, kedy sa európski výrobcovia predháňajú v najrôznejších variáciách zdvihákov a do toho im už niekoľko rokov šliapu na päty čínski výrobcovia, ktorí ich pomaly doháňajú po kvalitatívnej stránke a predháňajú cenovo.

Základné rozdelenie dvousloupových zdvihákov môže byť napríklad nasledovné:

  • Zdviháky s vlastnou základňou
  • Zdviháky s prejazdom
  • Zdviháky s horným vedením
  • Zdviháky bez pevného prepojenia
  • Zdviháky elektromechanické
  • Zdviháky elektrohydraulické

 

Zjednodušene sa dá povedať, že hlavnou doménou čínskych výrobcov sú zdviháky elektrohydraulické a v zásade takmer nerobia elektromechanické. Tento fakt je jeden z niekoľkých jednoduchých ukazovateľov, ako na prvý pohľad rozoznať pôvod zdviháka. Druhým bezpečným ukazovateľom je vždy cena. Zdviháky do 2 000 eur sú takmer vždy čínskej alebo indickej produkcie.

Kvalita a rozdiel v pohonu: pri porovnaní cien a úžitkovej hodnoty stroja sa o niektorých čínskych heveroch dá povedať, že sú na rovnakej úžitkové úrovni ako hevery európskej. Samozrejme parametre a kvalita sa líši model od modelu.

 

Aký pohon teda vybrať?

V zásade je to jedno. Mechanický pohon sa vyznačuje tichým chodom, dlhšou životnosťou, ale za to finančne náročnejšie opravou. Hydraulický zdvihák má častokrát väčšiu nosnosť, je hlučnejší a bude vyžadovať častejšiu údržbu za menšie náklady.

 

Aký hever si mám vybrať?

V krátkosti by sa dalo poradiť takto. Ako prvý hrá úlohu rozpočet - akú sumou ste alebo nie ste obmedzení. Ďalej je dôležitá stavebná príprava - či vás vo vašej prevádzke nebude obmedzovať zlý betón, jama alebo napríklad nízky strop. Podľa týchto faktorov by sa dala vybrať konštrukcie zdviháka. Ďalej tu je pohon - u pohonu je to jednoduché, či vás netrápia časté výpadky prúdu a nerobíte v veľa chladnom prostredí, tak môžete siahnuť po hydraulickom hever. Ak si potrpíte na malú hlučnosť a plynulosť chodu, tak môžete voliť elektromechanický zdvihák.

 

V prípade, že vás nič neobmedzuje: potom je dnes asi najlepším a nejpoužitelnějším zdvihákom model s väčšou nosnosťou - min 4 t. Ďalej potom s horným vedením - bez prejazdu, viacprvková ramená - lepšie uchytenie rôznych podvozkov, skrutkovacie pätky - prípade hydraulického zdviháku. Ďalej sú dôležité automatické bezpečnostné západky.

S takým zdvihákom budete môcť dvíhať aj drobnejšie dodávkové vozidlá, dokážete natlačiť pod zdvihák aj nepojazdné vozidlá, pôjde vám pohodlne uchytiť malé aj veľké auto a nebudete sa musieť pri zdvíhaní starať o aretáciu bezpečnostných prvkov. Príklad zdviháka.