Ako vybrať pieskovací zariadenie

Zvažujete obstaranie tryskacieho zariadenia? Nedarí sa Vám nájsť vhodného výrobcu a vhodný model pieskovačky? Ak áno, mohol by Vám tento článok aspoň čiastočne pomôcť vo výbere. Každý zákazník má iné požiadavky na parametre stroja. Preto je vždy vhodné riešiť výber s odborníkom, ktorý Vám pomôže s orientáciou v danej problematike.

Nižšie nájdete veľmi stručné a základné rozdelenie tryskacích zariadení.

Základný parameter pri výbere pieskovačky je predmet, ktorý budete potrebovať pieskovať. Je nutné rozlišovať veľkosť predmetu a povrchovú úpravu, ktorú budete na danej veci chcieť vykonávať.

Druhy pieskovacích zariadení

Pieskovačky sa stanovuje osobitný delenia rozdeľujú na mobilné a stacionárne čiže kabínové. Zjednodušene povedané s mobilnou tryskacie technológiou prídete k pískovanému predmetu, zatiaľ čo k pieskovací kabíne prídete s daným predmetom. Všetko sa teda bude odvíjať od veľkosti a prípadné zástavbe daného dielu alebo komponentu.

Ďalej by sa dalo deliť pieskovacie zariadenie na profi a hobby. Tu je možné nájsť rozdiel v prívetivosti na obsluhu, danému výkonu, v drobných kvalitatívnych rozdieloch, v konštrukcii zariadení a v neposlednom rade v obstarávacej cenách.

Kabínové pieskovačky

Tryskacie boxy sú primárne určené do uzavretých priestorov, kde dokážu ponúknuť výhody bezprašného a úplne integrovaného pracovného postupu, ktorý sa deje v útrobách pieskovacieho boxu. Ďalšou výhodou je bezpochyby časovo obmedzená recyklácie abrazíva. Určite je tu dobré poznať ekonomický faktor pri spotrebe abrazívneho materiálu. Boxy najčastejšie pracujú na princípe injektorového tryskanie. V pieskovacích boxoch sa často používa jemnejšie abrazivo, napríklad kremičitý piesok a podobné zmesi. Podľa veľkosti pracovného priestoru, teda vnútorných rozmerov, má obsluha možnosť pieskovať najrôznejšie predmety.

Najširšie využitie nájdu pieskovačky pravdepodobne v priemysle, kde budú vhodným pomocníkom pri opracovávaní povrchu od najmenších dielov až po väčšie predmety, ktoré dokážu pojať veliké pieskovacie boxy aj pre dvojčlennú obsluhu. Sú primárne stacionárne a preto sa odporúča so strojom často nemanipulovať.

Mobilné pieskovačky

Mobilné tryskacie zariadenie je možnou alternatívou pieskovacích boxov. Toto zariadenie použijete tam, kde nie je možné predmet k pieskovanie z nejakého dôvodu premiestniť. Môže sa jednať o diely, ktoré sú v zložitej zástavbe, nadmerné konštrukcie alebo len predmety, ktoré sa svojimi rozmermi nezmestia do pieskovacích boxov.

Každý proces pieskovanie produkuje drobné čiastočky uvoľneného materiálu a prach. To je potrebné si uvedomiť už pri samotnom výbere pieskovacieho zariadenia.

Preto by sa dalo mobilné tryskacie zariadenie ďalej tiež deliť na klasické a bezprašné.

Klasické pieskovačky nájdu využitie pri tryskaní v otvorenom priestore a na hrubšie odstraňovanie nečistôt a hrdze. Prejavujú sa menej ekonomickou prevádzkou a menej šetrným prevádzkou k životnému prostrediu. Avšak pre občasné využitie sú dobrým pomocníkom už len vďaka svojej dostupnej obstarávacej cene a jednoduchému prevádzky.

Bezprašná pieskovacie zariadenia, ktoré nasávajú abrazivo späť do zásobníka cez filter a dokážu ho recyklovať. Neunikajú tak žiadne nečistoty do okolia. Bezprašné mobilné pieskovačky nájdu svoje uplatnenie v uzavretých priestoroch alebo iných miestach, kde je nežiaduce produkcia prachu a iných nečistôt z pieskovacieho procesu.

 

Dnes veľa využívané injektorové vstrekovacie jednotky

Záverom o injektorová tryskanie. Jedná sa o technológiu, ktorá je dlhodobo u našich zákazníkov najžiadanejšie. Injektorové tryskacie zariadenia sú určené predovšetkým na drobnejšie abrazivo. Všetko funguje na princípe prisávanie abrazíva do ručnej pieskovacia pištoľ s rôzne veľkou tryskou. Jej výhody sú menšie obstarávacie náklady, podstatne menšie náklady na prevádzku a tiež menšie požiadavky na množstvo stlačeného vzduchu.