Aký vybrať kompresor k pískovačce

Aký vybrať kompresor k pískovacímu zariadenia? Bude nám stačiť náš existujúci kompresor? To sú asi najčastejšie kladené otázky.

 

Veľmi orientačné a rýchle odpovede, ktoré sa šíria medzi používateľmi, sú napríklad:

- Kompresor má byť vždy nadimenzovaný najmenej o 20%

- U injektorových pieskovacích boxov mať kompresor najmenej s prietokom 1000 l

- Na pieskovanie sú lepšie skrutkové kompresory

- K pieskovanie sa odporúča kompresor s kondenzačnou sušičkou

- Najdôležitejší faktor na spotrebu vzduchu je tryska

 

Ale určite najuniverzálnejšie najužitočnejšie radou je pozorne sledovať parametre pieskovacieho stroja, a to predovšetkým s akým tlakom stroj pracuje a aký potrebuje prietok l / min (tiež uvádzané v m3). To sú veličiny nemenné, ktoré uvádza a má otestovaný priamo výrobcu.

 

Fotka do por 1

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je opracovávaný materiál, použitie trysky alebo časové úseky pieskovanie. To už sú faktory, ktoré papierové hodnoty menia. Všetky tieto premenné podmienky a okolnosti sa dajú len ťažko nasimulovať, otestovať a vypísať v číslach do tabuľky.

Ako jednoduchý príklad premenných podmienok môže poslúžiť jednoduchý Injektorový pieskovací box, ktorý má v papierovo maximálny prevádzkový tlak 8 - 9 barov a maximálnu spotrebu vzduchu 1000 l za minútu. Tu sa môže stať, že už dopredu budete vedieť, že budete pieskovať pravidelne rovnaké drobnejšie predmety, ktoré sa budú napríklad iba dočisťovať jemnejším abrazivom a menšie tryskou a vaše časové intervaly pieskovanie budú veľmi krátke. Tu je potom zrejmé, že sa na papierovú hornej hranici hodnôt boxu nikdy nedostanete. Ďalej by sa teda zaobstarať aj slabšie kompresor.

Nepríjemný je na pieskovanie fakt, že samotný kompresor je mnohokrát mnohonásobne drahšie ako pieskovacie zariadenia. Pieskovanie má všeobecne veľký odber vzduchu. Často predávané injektorové pieskovacie boxy sú bohužiaľ presne na hranici, kde končí lacnejšie piestové kompresory a začínajú drahšie skrutkové.

Odporúčania našich dodávateľov kompresorov je jednoznačné: Kompresor sa skrutkovým pohonom, kondenzačné sušičkou a ideálne s Vario jednotkou, ktorá zásadne sporí spotrebu energie.

 

Výhody frekvenčného meniča:

- Plynulá regulácia množstva dodávaného vzduchu

- Mäkký štart - bez špičiek spotreby elektrického prúdu

- Vysoká účinnosť

- Konštantná pracovný pretlak

- Nižšie opotrebovanie jednotlivých komponentov kompresora

stažený soubor (2)_1

U tlakových pískovaček je to obdobné. Nároky na vzduch môžu byť menšie. Nižšie prikladáme orientačné tabuľku pre tlakový typ tryskacieho zariadenia.

 

Tabuľka spotreby vzduchu:

tabulka - poradna 2

Infolinka: +420 704 705 666

Ďakuje tím Procarosa