Aké vybrať abrazivo na pieskovanie

 

Túto otázku nám zákazníci kladú takmer pri každom nákupe pieskovacieho zariadenia. Tento článok by Vám mal iba rámcovo pomôcť s výberom toho najvhodnejšieho abrazívneho materiálu. V súčasnej dobe je na slovenskom trhu abrazívnych materiálov nepreberné množstvo a vďaka častému importu z Číny sú aj zaujímavejšie materiály za relatívne dostupné peniaze. Preto je možné viac skúšať a dosiahnuť čo najvyššiu produktivitu práce.

Pri tryskaní sa hovorí, že vhodne vybrané abrazivo je viac ako polovicou úspechu. Druhou polovicou je správna kombinácia trysky, tlaku vzduchu a vhodného pieskovacieho zariadenia. Správna voľba tryskacieho materiálu je zásadným faktorom, ktorý ovplyvňuje konečný výsledok práce a jej ekonomickú stránku.

  • všeobecne sa abrazívne materiály líšia hrubosťou, tvrdosťou a cenou
  • konkrétnejšie sa jedná o tvar zrna, hrubosť od – do, pevnosť zrna, prašnosť a hustota

 

Skúška pred každým väčším projektom:

Našim zákazníkom vždy odporúčame, aby si spočiatku objednali rôzne abrazíva a rôzne zrnitosti. V ideálnom prípade by sa malo pred začatím akýchkoľvek väčších prác vykonať skúšobné pieskovanie, aby ste vedeli, aké nastavenie vám zaistí najvyššiu produktivitu abrazivo a pieskovačka. Zároveň majte na pamäti, že extrémne tvrdé abrazíva sú síce vysoko abrazívne, ale výrazne znižujú životnosť častí pieskovacieho zariadenia, ktoré prichádzajú do styku pri procese pieskovania.

 

  • Varovanie - kremičitý piesok: práca s abrazívom, ktoré produkuje kremičitý prach, spôsobuje vážne respiračné ťažkosti. Mnoho ľudí to samozrejme prehliada, ale v dnešnej dobe sa predáva ekologicky nezávadný piesok, ktorý nemá taký vážny zdravotný dopad.
  • Veľkosť zrna abrazívneho materiálu (zŕn) by mala vždy udávať veľkosť trysky pre správny chod tryskania.

 

Univerzálne abrazivo by mohol byť napríklad prírodný granát:

Jeho použitie je vhodné ako v mobilných pieskovačkách, tak aj v pieskovacích boxoch. Ide o 100% ekologickú a prírodnú surovinu. Vďaka širokému rozpätiu veľkostí zrna je využiteľný pre mnoho aplikácií - špeciálne čistenie za sucha i mokra, tryskanie a rezanie vodným lúčom. Hlavnou charakteristickou vlastnosťou prírodného granátu je vysoká tvrdosť a pevnosť. Má veľmi nízku drobivosť a vysokú relatívnu hmotnosť. Vďaka všetkým spomínaným vlastnostiam zaisťuje relatívne bezprašný proces tryskania. Vzhľadom na nízku drobivosť a vysokú pevnosť je možné tento granát použiť opakovane, vďaka čomu dochádza k zníženiu nákladov na spotrebovaný materiál.

Jednotlivé vlastnosti abrazívnych materiálov nájdete tu - ABRAZÍVA

 

Čo je to triedenie podľa MESH a normy FEPA? Ukážka prevodných tabuliek:

garnet zrnitost

mixkorundSK-zrno

 

TLAKOVÝ TYP ZARIADENIA

Výhodou tlakových systému je jednoznačne vo väčšom možnom využití abrazívnych materiálov, s ktorým dokáže box pracovať. Často sa používajú hrubé a ťažké abrazíva, alebo aj naopak jemnejšie materiály.

tlaková kabina

INJEKTOROVÝ TYP ZARIADENIA

Tieto pieskovačky pracujú prevažne s ľahšími abrazívami. Často sa používa balotina, sóda alebo kremičitý piesok. Od tlakových pieskovačiek sa predovšetkým líšia v spôsobe pohonu média - a to podtlakom hadicou do injektorovej pištole.

PROFI990