Ukážka pieskovanie

Jedno z najznámejších a najúčinnejších metód povrchovej úpravy kovov a iných materiálov je tryskanie (pieskovanie). Tryskanie sa vykonáva prúdom piesku (alebo iného abrazívneho materiálu) poháňaným stlačeným vzduchom. Pieskovanie preto zo svojej podstaty vyžaduje výkonný kompresor, bez ktorého sa pri práci ako s injektorovou alebo tlakovou kabínou nezaobídete.

Na prácu v uzavretom priestore, ako je napríklad pieskovací box sa odporúča používať kvalitný abrazívny materiál, napríklad korund alebo oceľovú drvinu. Nie všetky abrazíva sú však vhodné pre všetky pieskovačky, ani pre všetky povrchy (napríklad oceľová drvina nie je vhodná pre injektorové pieskovačky a mäkké povrchy, pretože by došlo k ich poškodeniu). Výber správneho abrazívneho materiálu je viac ako polovicou úspechu pieskovania. Pre veľmi jemné práce sa odporúčajú predovšetkým organické abrazíva, a to napríklad drvina škrupín vlašských orechov, kukuričný granulát, škrupiny vajíčok atď.

stažený soubor (7)20191221_11170920191221_092550

Čo všetko je možné pieskovať?

Možno si myslíte, že sa pomocou pieskovania odstraňuje iba hrdza z kovu, ale nie je tomu tak. Pieskovanie je možné použiť na všetky známe materiály, vrátane dreva, skla, plastov, minerálnych stavebných materiálov atď. Pomocou pieskovania môžeme pripraviť povrch pred lakovaním, ale tiež ho využiť na konečnú úpravu predmetu ako je napríklad matovanie skla alebo nerezu.

20191223_14102020191229_152855

 Ukážka pieskovania dielov - odstránenie hrdze v našom pieskovacom boxe Procarosa PROFI990.