Pieskovanie kamenného muriva

Pieskovanie a všeobecná renovácie kamenných povrchov je dlhodobo obľúbenou záležitosťou predovšetkým v stavebníctve. Pieskovanie sa vykonáva hlavne u mäkšieho kameňa ako treba pieskovec, a to pri všetkých jeho typov, ktorými sú napríklad najtvrdší Božanovská, Hořičky alebo napríklad Těšínský pieskovec. Pamätajte na to, že pieskovaním sa povrch kameňa radikálne zmatnie - preto sa nehodí na úpravu leštených povrchov ako napríklad u väčšiny mramorov, žúl a podobné.

Pred rozhodnutím opieskovanie kameňa vždy zvažujte šetrnejšie metódy čistenia jeho povrchu. Dnes ich je skutočne veľa. Môže to byť len čistenie tlakovou vodou alebo chemickým prostriedkom ako je napríklad chémia od Bellinzona. Čím šetrnejšie čistenie, tým urobíte Vášmu kameni lepšiu službu. Vždy neznamená dokonale čisté, taky dokonale ochránené!

 KAMEN1

Na to nadväzujú rovno výhody aj nevýhody pieskovanie. Do výhod budeme určite radiť maximálnu efektívnosť čistenia, rýchlosť čistenia, ekonomiku čistenie, ale aj použitie vhodného abraziva a tiež ekologickú stránku. Pre niekoho môže byť tiež výhodou, že pôvodná štruktúra kameňa bude menej čitateľná. To sa hodí v prípadoch, kde nie je kameň vhodne opracovaný.

Medzi nevýhody potom patrí veľká prašnosť pri vykonávaní prác, horšie manipulácia so zariadením v neprístupných terénoch, ale aj už spomínaná strata štruktúry kameňa. Tu je to nevýhoda hlavne ak ste majiteľovi napríklad ručne opracovávanej pekné kamenárske práce. Hlavnou nevýhodou a strašiakom hrubého a agresívneho pieskovanie stále zostáva strata pieskovcové chrasty. Každý kameň si pre svoju dlhovekosť časom vypracúva na svojom povrchu tvrdú kôru, ktorou sa tak dokáže lepšie chrániť pred poveternostnými a erozívnymi vplyvmi. Táto prirodzená ochrana funguje na princípe dlhodobého vyplavovanie spojivového materiálu z kameňa smerom von - na svoj povrch. Ak teda raz "krustu" odstránite - znovu ju kameň nedokáže vytvoriť a stratí tak radikálne svoju pevnosť. Preto po každom pieskovanie predovšetkým pieskovca odporúčame čistý povrch ošetriť chémiou - spevňovačom a následne napríklad Hydrofob.

Výber vhodného zariadenia a abrazíva je jednoduchý. Z našej rady PROFI môžu vyberať ľudia, ktorí budú robiť menšie plochy a jemnejšie práce. A naopak sa rad PREMIUM hodí pre firmy a živnostníkov, ktorí sa touto prácou živia. Rozdiel je predovšetkým vo výkone stroja, nároku na vzduch, možnosť dokúpiteľného príslušenstvo a kvalite spracovania strojov.

V PREMIUM pískovačkách často používa abrazívum ako je napríklad oceľová troska alebo jej náhrady. Pre pieskovačky PROFI sa používajú náhrady kremičitého piesku. Pamätajte na to, že vhodná hrubosť abrazíva tvorí 50% úspechu Vaše projektu. Pre konzultáciu pri výbere abrazíva nás neváhajte kontaktovať na telefónnom čísle +421 904 126 999.