Pieskovanie sôch a umeleckých predmetov

sochy_1

Na úvod si treba povedať, že sa jedná asi o najzložitejší odbor v pieskovaní. Tento článok je určený predovšetkým drobným remeselníkom a začínajúcim reštaurátorom, ktorí doteraz nepracovali na pamiatkovo chránených objektoch. Kde treba napríklad vypracovať reštaurátorskú správu s celým postupom prác vopred, kde je nevyhnutné mať veľkú prax v odbore a poznať presne účinnosť a možnosti jednotlivých postupov a techník.

Rozdelenie podľa najpieskovanejších umeleckých predmetov. Nemôžeme sa zamerať asi iba na plastiky alebo sochy. Existuje mnoho predmetov, ktoré vyžadujú podobnú starostlivosť. Napríklad dekoratívne barokové pieskovcové prvky na domoch alebo typické gotické okrasné prvky ako sú rozety, fiály alebo chrliče. Týchto umeleckých prvkov v kamennom prevedení je veľké množstvo, a preto sa na ne viac zameriavame. Bronzové, kovové plastiky a sochy sú v menšine a postup pieskovania je podstatne jednoduchší, a to vďaka tvrdému a stálemu podkladu.

 

Odporúčaný postup prác:

Pieskované predmety, ktoré nie sú zapísané napríklad v zozname UNESCO a nevyžadujú povolenie na reštaurovanie, môžete si postup prác ľubovoľne naplánovať.

Pokiaľ ide o vzácnejšie alebo cennejšie dielo, je vhodné postupovať podľa reštaurátorských postupov. To znamená začať čo najmenej invazívnymi metódami. Mokré čistenie, ručné čistenie, čistenie tlakovou vodou, čistenie chémií. Pokiaľ všetky metódy zlyhajú, je čas zvážiť čistenie pieskovaním. Tu viac ako kde inde platí pravidlo pomalého pridávania. Začnite s jemným abrazívom a malým tlakom. V neposlednom rade pamätajte, že hrubé pieskovanie môže deformovať jemné tvary plastík.

Všeobecne sa odporúčajú mäkšie materiály, ako sú drvené orechové škrupiny alebo plastové abrazivo.

sochy_2