Ako pieskovať drevo

Pieskovanie drevených povrchov za účelom ich renovácie a čistenia je stále obľúbeným spôsobom, ako dodať drevu nový a svieži vzhľad.

pískování dřeva2

Prečo pieskovať drevo?

Rovnako ako pri iných materiáloch, ale najmä pri prírodných materiáloch, sú drevené povrchy náchylné na hnilobu. Najčastejšími problémami sú staré, vyblednuté nátery, narušená štruktúra dreva a povrchy znečistené nečistotami. Pred čistením pomocou pieskovania nezabudnite, že existuje mnoho ďalších, menej agresívnych metód, ktoré je možné na čistenie použiť.

Výhody pieskovania

Pieskovanie je obzvlášť cenné pre veľké plochy, zložité tvary a ťažko prístupné miesta. Ďalšou výhodou je samozrejme rýchlosť av niektorých prípadoch aj hospodárnosť projektu.

 

Medzi nevýhody patrí zvýšená prašnosť av zle dostupných miestach horšia mobilita pieskovačiek. Asi najväčším problémom pri pieskovaní dreva je štruktúra pieskovaného povrchu. Pri dreve sa stretávame so zvláštnou situáciou, kedy roky, ktoré má každý krásny drevený predmet, nás dokážu pri pieskovaní veľmi potrápiť. Pretože každá časť dreva nemá rovnakú tvrdosť môže, sa stať že niektoré povrchové vzory budú opieskované hlbšie a nerovnomerne. V praxi potom nie je povrch hladký, ale viac plastický a kopíruje roky. Problém robia aj nerovnomerné zvyšky farieb, ale o tom zase v ďalšom článku.

 

Ako dodávateľ pieskovacích strojov sa často stretávame s pieskovaním drevených povrchov a predmetov. Ide o veľmi častý spôsob čistenia dreva. Čistenie dreva je možné rozdeliť do dvoch kategórií.

Prvú kategóriu by sa dalo hovoriť priemyselná, kam spadajú určite veľké drevené konštrukcie, drevené trámy a iné drevené plochy, pri ktorých je veľká rozmerová náročnosť a toľko sa nezameriavame na štruktúru výsledného pieskovaného povrchu.

Druhou kategóriou budú predmety, ktoré vyžadujú jemnejší prístup, ako je napríklad pri reštaurovaní, pieskovaní nábytku alebo iných drevených doplnkov.

pískování dřeva3

Pri pieskovaní veľkých plôch možno povedať, že pieskovanie je podobné pieskovaniu iných materiálov; často sa používajú výkonnejšie stroje z radu PREMIUM. Pri výbere týchto strojov sa odporúča nosiť ochranný odev. Prémiový rad pieskovacích strojov sa vyznačuje vyšším výkonom a širšou variabilitou možného príslušenstva a vybavenia. Ako abrazivo je možné napríklad použiť jemnú oceľovú trosku.

Inak tomu je pri jemnom pieskovaní menších a cennejších predmetov. Je potrebné dbať na výber vhodného abrazíva, napríklad soda bicarbona alebo sklenená balotína, pretože štruktúra povrchu sa pri pieskovaní všeobecne mení. Je tiež vhodné venovať pozornosť tlaku pieskovačky. Pri pieskovaní postupujte pomaly a postupne zvyšujte tlak a zároveň pridávajte hrubšie abrazívum. Na tieto práce môže byť vhodná napríklad pieskovačka Procarosa PROFI28 alebo Procarosa PROFI20-II.

Postup pieskovania:pískování dřeva

  • naplňte zásobník vybraným abrazívom
  • spustite kompresor a nechajte nádrž dostatočne natlakovať
  • používajte krátke intervaly a nastavte si nízky tlak
  • postupne zvyšujte tlak, kým nebudete spokojní so vzhľadom dreva

Pár kúskov a bude z Váš profesionál. Po pieskovaní je ešte dobré povrch naimpregnovať vhodným náterom – vďaka tomu zaistíte dlhú životnosť materiálu a ochránite ho pred vonkajšími vplyvmi.