Tryskanie automobilu - ako odstrániť nechcený povrch

renovace aut2

Reštaurované projekty môžu byť všetkých rôznych tvarov a veľkostí, ale nie je nič viac vzrušujúce ako reštaurovať celé vozidlo.

Odstránenie farby z celého vozidla však môže byť zložité. Je potrebné vziať do úvahy mnoho vecí. Ide predovšetkým o veľkosť povrchu a vhodnosť metód čistenia. Tu sú niektoré z najobľúbenejších metód, ktoré odporúčame.

1) Tryskanie sklom

Ide o zďaleka najobľúbenejšiu metódu. Je univerzálna, cenovo dostupná a pomerne jednoduchá. Stlačený vzduch poháňa drvené, recyklované sklenené častice na daný povrch, udrie naň a odstráni povrch trením.

Výhoda tryskania sklom spočíva v jeho flexibilite. Vďaka tejto univerzálnosti môže byť použitý na čistenie všetkých druhov problémových oblastí vrátane farby, hrdze a plniva.

Hlavnou nevýhodou tryskania sklenenými časticami je, že výsledné trenie vytvára teplo, čo znamená, že existuje riziko deformácie kovu.

graffity_1

2) Tryskanie sódou

Tryskanie sódou je obľúbená, bezpečná a ekologická metóda. Kryštáliky sódy sú poháňané na povrch vysokou rýchlosťou pomocou stlačeného vzduchu, kde sa roztrieštia na kusy. Sila kryštálov tak oddelí farbu od povrchu.

Pri tryskaní sódou nevzniká žiadne teplo, takže nehrozí tepelná deformácia. To je výhodné pri čistení zváraných súčastí, pretože nedochádza k poškodeniu zvarov. Sóda je ideálnou metódou na čistenie špecifických menších oblastí vozidla.

Tryskaním sódou však nemožno odstrániť skutočne tvrdé látky, ako sú silné plnivá alebo silne zhrdzavené miesta. Na povrchu zostane tenká vrstva kryštálov sódy, ktorú treba utrieť pred nanesením novej vrstvy farby zotrieť.

Sóda je jednou z najšetrnejších metód čistenia a na rozdiel od iných metód ju možno použiť aj na čistenie hliníka. Vďaka svojej jemnosti je tiež ideálny na čistenie budov a muriva. Je to jediná metóda, ktorá sa používa na odstránenie grafitov a lakov z budov.

renova aut1

3) Kyslé alebo chemické čistenie

Chemické metódy odstraňovania náterov sú medzi reštaurátormi obľúbené na čistenie celých vozidiel. Potrebný postup sa líši v závislosti od chemickej látky, ale vo všeobecnosti sa vozidlo zahrieva na vysokú teplotu, aby sa v nežiaducom povrchu vytvorili trhliny. Potom je vozidlo úplne ponorené do korozívnej chemikálie, ktorá odstráni farbu, hrdzu i plnivo. Vozidlo sa potom umyje, chemikálie sa neutralizujú a niekedy sa nanesie ochranný povlak, aby sa zabránilo korózii.

Pri ponorení automobilu do kaluže s kyselinou sa vyčistia všetky časti vozidla. Dokonca aj časti, ktoré nie sú vidieť alebo na ktoré nemožno dosiahnuť. Avšak aj táto metóda má svoje nevýhody. Po prvé nie je možné zistiť, ktoré diely sú čistené. Za druhé je ponorené celé vozidlo, takže všetko bude potrebné prelakovať. Z tretej je vozidlo pred ponorením zahriate na vysokú teplotu, čo môže spôsobiť problémy, ak je vozidlo vyrobené z určitých kovov alebo má zvárané opravy. A čo je možno najznepokojivejšie, kyselina sa môže dostať do malých zákutiach a nemusí byť dostatočne opláchnutá alebo zneutralizovaná. To by mohlo znamenať budúcu koróziu farby.

4) Tryskanie plastom

Tryskanie suchým plastom je veľmi podobný proces ako tryskanie sklenenými časticami. Malé plastové guličky sú poháňané na povrch vo vysokej rýchlosti a vplyv spôsobuje povrchovú úpravu. Zanecháva povrch veľmi podobný ako pri tryskaní sódou.

Vzhľadom na to, že pri tejto metóde tryskania sa nerozbijú častice ako pri tryskaní sódou, tak je možné plastové častice použiť niekoľkokrát za sebou, kým ich nie je potrebné vymeniť. Sódu je potrebné po každom čistení doplniť. Pretože sa však pri tejto metóde používajú plasty, nie je šetrná k životnému prostrediu!

pískování sklem2_1

5) Ručné brúsenie

Ide o najstaršiu metódu, ako odstrániť nechcený povrch, ale aj najpracnejšiu.

Existujú niektoré zjavné nevýhody. Brúsenie je časovo veľmi náročné, najmä pri veľkých dieloch, ako sú kapoty a dvere. Ide o tzv. "špinavú" prácu av ideálnom prípade by sa malo vykonávať v dobre vetranom priestore s maskou proti prachu. Pri brúsení je ťažké dosiahnuť na malé alebo ťažko prístupné miesta a zaistiť rovnomerné čistenie šikmej karosérie.