Tryskanie skleneným abrazívom

pískování sklem2_1

Či už ste reštaurátorom vozidiel alebo súkromným zberateľom, je možné, že budete v určitom okamihu vyžadovať tryskanie skleneným abrazívom (sklenenou balotinou).

Tryskanie sklenenými časticami odstraňuje nežiaduce povrchové úpravy. Možno ju pomerne široko využívať naprieč všetkými druhmi obnovy vozidiel, ale aj budov.

 

Ako funguje čistenie sklenenými časticami?

Najprv je potrebné naplniť zásobník pieskovacieho boxu alebo mobilnej pieskovačky sklenenou balotinou. Pomocou kompresora sú sklenené častice poháňané vysokou rýchlosťou, čím vzniká intenzívne trenie medzi časticami a povrchom, čím sa odstraňuje napríklad farba alebo nátery. Sklenené častice sa však počas čistenia rozpadajú, čo umožňuje odstrániť malú vrstvu povrchu pri čistení tvrdého dreva.

piskovani sklem1

Aké sú výhody a nevýhody v porovnaní s inými abrazívami?

Tryskanie sklenenou balotinou poskytuje jednu z najsilnejších čistiacich metód, takže Vám zľahčí prácu s radom úprav. Je to jedna z najlacnejších metód, pretože sklenené častice sú recyklovateľné a dajú sa ľahko zlikvidovať.

Sklo má však jednu veľkú nevýhodu. Pretože sa jedná o agresívnu metódu, môže samotné množstvo výsledného trenia spôsobiť tepelné poškodenie a deformáciu pri použití na tepelne citlivých povrchoch.

Použitie sklenenej balotiny:

Pri renovácii vozidiel sa sklenené abrazivo obvykle používa na čistenie náteru, výplne a hrdze. Kľúčové rozhodnutie, či použiť sklenenú balotínu, by však malo závisieť od typu súčiastok a materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Pri reštaurovaní budov sa tryskanie sklom používa na čistenie náterov a grafitov z tvrdých tehál a drevených trámov. Je možné ju použiť tiež na kov, betón a drobné diely.